Üye Girişi Yeni Üye Kaydı

VI - HATIP KIZI EL

VI - HATIP KIZI EL

 

 Yusuf Karakaya anlattı:

“ Eskiden Uzunlar’dan, Çenger’den bize öşür gelirdi. (Öşürün buradaki anlamı: tarla kirası) Hatıp Mehmet Efendi’nin Uzunlar Çenger arasında dört bin dönüm arazisi varmış. Sonradan gelmeyiverdi. Bizden de arayan olmayıverdi. Araziler sahip değiştirdi.

Uzunlar Çenger arasında bu kadar arazisi olan Hatıp Mehmet Efendi ve diğer köylüler hastalıktan kaçmış olsa gerek ilkin Yalaklara sonra da Aşağıköy’e göçmüş. Bu sırada Emir el, Tekeli el de Aşağıköy’de imiş. Pantır el Köyiçi’ne, İhtiyar el Çekiç Beleni’ne yerleşmiş. Bu yüzden İhtiyar el, Emir el, Tekeli el ve Hatıp Kızı elin yakın geçmişteki mezarları Köyöğön mezarlığındadır. Pantır elin mezarları köy mezarlığındadır.

Hatıp Mehmet Efendi sonra köye göçmüş. Şimdi Öksüz Şerife’nin evinin bulunduğu yere altı göz ev yaptırmış. Bize Köroğlan el ile Çolak Mehmet el de akraba olurlar. Evde onlara da oturun demişler. Evde otururlarken kadının biri ahıra mal yeygilemeye inince çıradan burmaya ateş tutuşmuş. Ev yanmış. Ev yanınca babam da evini şimdiki yere yaptırmış.

Hatıp Mehmet Efendinin evi çok kalabalıkmış. Gedik Hüseyin’in karısı Hanife Ebe, “Hatıp Mehmet Efendi’nin evine her gün 18 silahlı, 18 de külahlı iner, çıkardı.” Derdi.

Hatıp M. Efendi Hacı Hatıp’ın dayısı olur. Çayırdan Molla Mehmet’in evine kadar hep dedeminmiş. Hatıp Mehmet Efendi’nin bir tek kızı varmış. Hatıp Kızı derlermiş. Hatıp Kızı ilkin Onbaşı ile evlenmiş. Serkende İki Tepecik’teki yer Onbaşı’ya Hatıp Kızı’ndan geçmiş. Hatıp Kızı son olarak aslı Erengeriş’li olan  dedem Kara Yusuf’la evlenmiş. Kara Yusuf Çanakkale’de şehit olmuş. Kara Yusuf’un iki kardeşi var. Biri Erengeriş’teki Hacı Hasan, biri Erenyaka’ya giden Halil. Erengeriş’teki Hacı Hasan’ın oğlu Ramazan, Ramazan’ın oğlu Bayram, Bayram’ın oğlu Mehmet Ali Kartal bizim baba tarafından akrabalarımız olur.

Hatıp Kızı babamın anası. Babamın babası dışarıdan. Onun için bizi anamın soyu ile anlatmışlar. Hatıp Kızı El.”

 

KARA YUSUF

Eşi: (Hatıp Kızı)

Çocukları:

1.    Mehmet Karakaya (Kara Mehmet.)

 

MEHMET KARAKAYA (KARA MEHMET) (1321 – 16.08.1990)

Eşi: Zeynep, Akça Musa’sı kızı

Çocukları:

1.    Emine (Sarı Emine) Sarı Mustafa eşi

2.    Yusuf

3.    Gülsüm, Ramazan Vural eşi

4.    Ahmet Ali

5.    Hatice, Antalya’da

6.    Mehmet (Kır Mehmet)

 

YUSUF KARAKAYA

Eşi: Havana, Kısaca kızı

Çocukları:

1.    Mustafa

2.    Fatma, Mustafa Güzel eşi

3.    Zeynep,

4.    Musa

5.    Mümün

6.    Şerife

 

AHMET ALİ KARAKAYA

Eşi: Zeynep, Mustafa Küçükakça (Karaca) kızı

Çocukları:

1.    Mustafa

2.    Fatma

3.    Ayşe

4.    Emine

5.    Necati

6.    Cumhur

7.    Hayal

 

MEHMET KARAKAYA

Eşi: Ümmü, Ahmet Uyar (Göğoğlan) kızı

Çocukları:

1.    Doğan

2.    Hatice

3.    Fatma

4.    Abdullah

5.    Ali

6.    Mustafa