Üye Girişi Yeni Üye Kaydı

Anneannemim Hayırlı Duası

Mustafa KOÇ 18 Kasım 2020 Diğer Yazıları 146 -A+

ANNEANNEMİN HAYIRLI DUASI

Ahmetler’in Dualarını toplamaya çalıştım. Bu sırada anneannemden duyduğum bir duayı da hatırladım ve ilk kez burada paylaşıyorum:

“Ak kata, sarı bulasın; esik kata, dolu bulasın.”

İyi dileklerini; daima “Ak sakallı dedeler olasın; Hacı Mustafalar olasın!” diyerek dua eden anneannem Ümmü Güzel’den kalan yukarıdaki sözü daha önce hiçbir yerde duymadım.

“Bolluk ve bereket içinde yaşayasın” anlamındaki bu duayı, "Gümüşlerin varsa altın olsun; eksiklerin varsa tamamlansın." şeklinde de anlayabiliriz.

Bizim soy kültürümüzde kadınların yeri her zaman farklıydı; her ailenin başında mutlaka güçlü bir kadın olurdu. Anneannem de işte onlardan biriydi. O, her yönüyle çok özel bir kadındı; deyim yerindeyse tam bir “Osmanlı”ydı; kendini ağıra satar; oğlunu, gelinini, herkesi yönetir, herkese sözünü geçirirdi. Evde her dediği kanun gibiydi. Hiçbirimiz ona itiraz edemezdik. Asla sert ve kaba değildi ama onun istediği her şey, bir şekilde yapılırdı. Çünkü onun, hepimizin üzerinde çok özel bir ağırlığı ve saygınlığı vardı.

Ahmetler'de anneanneye de babaanneye de "ebe" deniyor. Vaktiyle köyümüzün en varlıklı ve saygın kişilerinden biri olan “Hacı Hatip”ın eşi olan Hacığarısı (Hacıkarısı) lakaplı Ümmü Ebemi sevgi ve rahmetle anıyorum.

Güçlüköylü (Fersinli) Müderris Ali Efendi’nin üç kızından küçüğü olan Ümmü Ebenin büyük oğlu Mahmut Sait, Gelibolu’da askerdeyken hastalanıp genç yaşta ölür. Bu olay onu çok derinden etkiler. Annem Raziye ile ikiz olan küçük oğlu Tevfik Güzel’e belki de bu nedenle çok düşkün olduğunu bütün köy bilirdi.

Biz onun yanında büyüdük. Yetişmemizde babaannem kadar onun da çok büyük emekleri, izleri vardır.  Sonradan insandaki davranışların ve karakterlerin oluşumunda ilk yaşların ne kadar önemli olduğunu okuyup öğrenince onun değerini ve üzerimizdeki etkisini daha iyi anladım.

Bir gün değirmen yolunda Hızır’ı gördüğünü; Hızır’ın, un çuvallarına deynek dürttüğünü (sopasıyla değdiğini); bu yüzden evdeki bereketin aylarca sürdüğünü anlatırdı. Ambardaki buğdayın, çuvaldaki unun hiç bitmediğini söyleyen sevgili anneannem, dilini tutamayıp bu olayı başkalarına söyleyiverdiği için büyünün bozulduğuna ve Hızır etkisinin kalktığına inanırdı.

Daima varlık içinde yaşayan ve “ak kata sarı bulasın, esik kata dolu bulasın” sözünü hiç unutmadığım bu güzel kadına Tanrıdan rahmet diliyorum.

Nur içinde yatsın!


***

Not:
Bu yazıyı, Ahmetler'in Dualarını tanıtmak için önsöz olarak yazmıştım. Sitedeki başka bir yazıda yöremizden derlediğimiz duaları da okuyabilirsiniz. Ayrıca listede olmayan bildiğiniz başka dualar varsa mutlaka siteye mail atarak ya da mesajla ulaştırabilirsiniz. Şimdiden teşekkür ederim.Yorumlar