Üye Girişi Yeni Üye Kaydı

Ahmetlerli Yazarlar

Mustafa KOÇ 04 Ocak 2021 Diğer Yazıları 400 -A+

AHMETLERLİ YAZARLARI TANIYALIM

Mustafa Koç

“Söz uçar, yazı kalır” sözünü çok seviyorum. Bilim ve kültürü kalıcı kılan şey de daha çok söz değil yazıdır. Yazı dili, eski çağlardan süzülüp gelen muazzam bilgi birikimini bugüne taşımakla uygarlığın gelişmesine ve teknolojik devrimlerin gerçekleşmesine katkı yapmıştır. Çünkü yazı, bilginin ve düşüncenin kalıcı olmasını sağlayarak aslında modern insanın önünü açmış.

Bugün biz de yazıdan yararlanarak kendi küçük dünyamıza sahip çıkmaya, Ahmetlerli olan ne varsa onları bir bir bulup yaşatmaya çalışıyoruz. Bu konuya “ahmetler.net”ten sonra yeniden açtığımız köyün web sitesi www.ahmetler.com ‘un da büyük katkısı olduğuna inanıyorum.

Çok mütevazı düşüncelerle ortaya çıktığımızdan bu yana çok büyük yol aldık. Artık, köyümüzle ilgili birçok bilgi kayıt altına alındı. “Ahmetlerce” olarak elli yıldır derlediğimiz yöresel sözcüklerimizi daha da genişleterek “Torosların Türkçesi” adıyla basıma hazırladık, çok yakında basılıyor. Daha önemlisi, sosyal tarihimizin en önemli hikayesi, 2015’teki HES Mücadelesi de 300 sayfalık bir belgesel oldu ve basılmayı bekliyor.

Ahmetlerdeki yer adlarını, lakapları derledik. Atasözlerimiz, anılarımız, insan manzaralarımız durmadan artıyor. Dualarımızı, ilençlerimizi topladık. Ayrıca son 50 yıldan akıllarda kalan çok sayıda insan hikayeleri kayıt altında.

Bütün bunları, asla yazar olma iddiasında olmayan “yazarlarımız” gerçekletirdi. Bir anlamda Ahmetler’in internet siteleri, yeni yazarlar da ortaya çıkardı ama bu daha da artacak. İşte bu yazıda  “Ahmetler’in Yazarları”nı hatırlatmak ve tanıtmak ihtiyacı duydum. Bakın ne kadar çoğalmışız:

Öncelikle Ahmetler'i ve insanlarını konu alan, köyün sosyal yaşamıyla ilgili çok sayıda yazısı bulunan Ali Varol'u söylemeliyim. Aynı zamanda ressam ve arıcı olarak da tanınan emekli öğretmen, Ali Varol, aynı zamanda gerçek bir yazar oldu. Ali VArol'un ilk kitabı, “Ali’nin Türkü Defteri” önceki yıl basıldı.  Yenileri de geliyor.

İstanbul’da yaşasa da İngiliz Dili Edebiyatı okurken Ahmetler sevdasıyla, ama kendine özgü yazı tarzıyla sitede yazmaya başlayan Huriye Demir Hearn.

Kendine özgü bir tarz yaratarak yazan deli dolu yazarımız ve sosyal tarihçimiz, Mali Müşavir Mehmet Arslan.

Şiir aşkıyla artık sanatçı çevrelerle iç içe yaşayan, bütün şiirlerini “Kırlangıç Hevesi” adlı kitapta toplayan, arada Ahmetler’i ve “ahmetler.com”'u da hatırlamasını beklediğimiz şairimiz Hasan Varol.

Kısa zamanda köy sitesinin en üretken yazarı haline gelen ve büyük bir hızla yazma aşkına tutulan, çok okuyup çok yazan, yazdıkça açılan, Ahmetler'den İnsan Manzaraları sorumlusu Mehmet Kocaakça.

Artık kendi çevresinde bir editör, bir düşünce ve inceleme yazarı olan gazeteci (Kara) Mustafa Koç.

Fırsat bulup yazarsa duygu dolu satırlar döktüren inşaat mühendisi İbrahim Koç.

Bir kere yazıp ortalardan kaybolan öğretmen Yusuf Varol.

Avukat öğretmen Hüseyin Koç.

İyi bir gözlemci olan ve Manavgat’ta yaşasa da Ahmetler kültürünü özümleyerek çok iyi yansıtabilen Mehmet Güngör. 

Son zamanlarda bizi unutan İsveçli Mehmet Varol.

Kendi tarzını yaratarak köyümüzden insan hikayeleri derleyen İbrahim Arslan.

Ve çok erken kaybettiğimiz sosyolog Ali Koç.

Bütün bunların arasına, henüz bizlere birer yazı göndermeyen köyümüzün değerli şahsiyetlerini eklemeyi de unutmayalım:

Köyümüzün ilk profesörü, Türk Halk Edebiyatı El Kitabı, Dini - Tasavvufi Türk Edebiyatı El Kitabı ve Kaygusuz Abdal Alaeddin Gaybi Menakıbnamesi gibi eserler ve ders kitapları yazan, köyümüze ve köy sitesine de ilgi göstermesini beklediğimiz Prof. Abdurrahman Güzel,

Çok iyi yetişmiş bir felsefeci ve eylem adamı, hayatını kendi tırnaklarıyla  ve inanılmaz zorlukları aşarak yeniden yaratan, çeşitli dergi ve gazetelerde sayısız yazıları olan, “Modern Mantık” ders kitabı yazarı Felsefe Öğretmeni Ali Yücelalp.

1960'larda henüz lisedeyken "Derbeder" adlı bir şiir kitabı yayımlayan, köyümüzün ilk şairi diyebileceğimiz Manavgattaki Ali Koç.

Söz aldığımız halde yazıları geciktikçe cezası artmakta olan Sevim Kara.

Son olarak Ahmetler'in gelini olduğu için artık o da bir Ahmetlerli sayılır. Önceki site için ara sıra yazılar gönderen, ama "ahmetler.com" için de yazılarını beklediğimiz, Mustafa Özdemir'in eşi, Ziraat Mühendisi Zehra Deniz Özdemir.

Ve adlarını sayarak bitiremeyeceğim Ahmetlerli öğretmenler, doktorlar, mimarlar, mühendisler ve eli kalem tutan diğerleri…

Hepinizden Ahmetler'e ve “ahmetler.com”'a ilgi göstermelerini bekliyoruz. Çünkü hepimizin bu topraklara gönül borcumuz var. Sizlerin de çorbada bir tuzu bulunsun istiyoruz.

Ayrıca yeni denemelerle aramıza katılmalarını beklediğimiz çok sayıda gençlerimiz ve çiçeği burnunda yazar adaylarımız olduğundan kuşku yok. Sanırım onlar da bu çağrıdan sonra Ahmetler’in yazarlarından biri olmak için bize ulaşacaklardır.

Üniversiteli, liseli gençlerimiz; köyün, kentin, yaylanın ya da gurbetin kokusunu alan köylülerimiz var.  Umuyoruz ki zamanla çok güzel yazılar ortaya çıkacak.

Unutmayalım ki yazarlık doğuştan gelmez. Söyleyecek sözü olan; bir görüşü, düşüncesi bulunan ve içinde bir yazma aşkı, okuma yazma sevgisi olan herkes yazabilir.

İnternet sitesindeki yazanları görünce bir dostum bana:

“Bu Ahmetlerliler her şeyi güzel yapıyor. Böyle yazılar yazacak bu kadar insanı nerden buluyorsunuz?” demişti. “Taşından, toprağından; ya da havasından, suyundan…” demiştim. Bu esprili değerlendirmeyi insanımızın üretkenliğini ve yaratıcılığını vurgulamak için yapmıştım.

Haksız değilim, köyümüzden yeteri kadar yazar da yetiştiğini söylemekten gurur duyuyorum.

Yazar olmasak da yazan olabiliriz.

Burada asıl amacımız bir yazar olmak değil tabi. Çoğumuzun böyle bir iddiası da yok. Ancak bizler, bir “yazar” olmasak da birer “yazan” olarak köyümüzün kültür değerlerini derlemek, kaybolan hatıraları, yaşanmışlıkları ve insanları tarihe not düşerek gelecek kuşaklara aktarmak için de yazmaya çalışıyoruz. Şu ana kadar sitedeki yazılarlarla üç dört tane kitap çıkarılabileceğini biliyor musunuz? 

Eli kalem tutan, dili dönen ve söyleyecek sözü olan bütün arkadaşlarımızı yazmaya davet ediyorum.  Unutmayın ötekiler gibi, siz de yazabilirsiniz…

Sevgi ve saygılarımla…

Yorumlar