Üye Girişi Yeni Üye Kaydı

AHMETLER'DE TAKMA ADLAR / Lakaplar

Mustafa KOÇ 24 Eylül 2020 Diğer Yazıları 327 -A+

AHMETLER'DE TAKMA ADLAR / Lakaplar

Her köyde olduğu gibi Ahmetler'de de çoğu kişinin ikinci bir ismi var. Bu takma adlar, birinin kendine özgü kişilik özelliklerini yansıtan, bilgece uydurulmuş sözlerdir. Her lakabın mutlaka bir veriliş nedeni vardır ya da bir hikayesi olabilir. Köylüler genellikle insanları ilk adlarıyla değil bu ikinci adları, lakaplarıyla anarlar.

Kendiliğinden ortaya çıkan bu tanımlama sözleri o insanların bir etiketi gibi ömür boyu kullanılır. Takma Adları inceleyince göreceksiniz ki Ahmetler’in Demirel'i de var, Erbakan'ı da var; Sabancısı da var, Bankeri de...

Dedik ya Ahmetler, sadece küçük bir köy değil; başlı başına sosyolojik bir örnek, bir başına özgün bir toplum... Adeta Torosların ortasında kalmış, özerk, bağımsız bir kültür adası... Türk dilinin ve geleneksel Türk kültürünün henüz asimile olmamış bir temsilcisi... Üniversitelerin Sosyoloji Bölümleri gelip görseler Toroslarda daha neler vardır kim bilir?

Takma ad alışkanlığı çevre köylerde de yaygın olarak kullanılıyor. Özellikle birçok aileyle yakın bir akrabalık ilişkisi bulunan Güçlüköy (Fersin), Gebece ve Gençler köylerinde de çok zengin bir lakap kültürü var. Yöredeki insanlar birbirlerini kendi lakaplarıyla tanınıyor. Bu durum, bu köyler arasındaki yakın ilişkilerin de göstergesi sayılabilir.

Ahmetler’in kültürel zenginliğiyle ilgili olan bu çalışma, biraz da köydeki insan haritasını tanımaya yardım edecektir.

Mustafa Koç


 Ahmetlerdeki Takma Adlar Listesini görmek için aşağıdaki linklere tıklayın:

 

Ahmetlerdeki Takma Adlar - 1 (A-F)

 

Ahmetlerdeki Takma Adlar - 2 (G-Z) 


Yorumlar